Аневризма грудної аорти

Аневризма грудної аорти- це ослаблення та витончення грудної  частини аорти.  Аорта являється основною магістральною  кровоносною судиною , яка транспортує кров по тілу людини.

Аневризма грудної аорти може також називатися торакальною аневризмою та призводити до дисекціі  аорти , оскільки аневризма може спричинити розшарування(дисекція)  в стінці артерії , що може призвести до небезпечних для життя кровотеч. Маленькі і повільно зростаючі аневризми грудної аорти можуть не збільшуватись в розмірах і не нести загрози, але великі аневризми що зростають, можуть нашкодити Вашому здоровю.

Залежно від розміру та темпу росту  аневризми грудної аорти, лікування може відрізнятися від спостереження і медикаментозної  терапії, до екстренної хірургії. Якщо ж все таки є покази для хірургічного лікування, краще щоб це було заплановане хірургічне лікування. Для цього потрібно своєчасно звернутися за медичною допомогою при виникненні перших симптомів.

Симптоми

Аневризми грудної аорти часто ростуть повільно і без симптомів, що ускладнює їх діагностику. Деякі аневризми ніколи не призводять до таких уксладнень як дисекція (розшарування) стінки  аорти. Наскільки швидко може збільшитись аневризма аорти і до яких наслідків це призведе-  важко передбачити.

Симптоми  які першочергово зявляються :

  • Тяжкість та біль в грудях
  • Біль у спині
  • Кашель
  • Задишка

Більшість людей з аневризмою аорти не мають симптомів, якщо не відбулося дисекції (розшарування).Якщо дисекція відбулася , Ви можете відчути:

  • Різкий та раптовий біль у верхній частині спини
  • Біль  у щелепі, шиї або руках
  • Задишка

Якщо Ви відчули ці симптоми, негайно зверніться за невідкладною медичною допомогою. Дисекція аорти є небезпечною для життя надзвичайною ситуацією. Важливо діагностувати і лікувати невризму аорти  перш ніж відбувається дисекція

Якщо у Вас є сімейний анамнез аневризми аорти, синдрому Марфана або іншого захворювання сполучної тканини або двохстулкового  аортального клапана, радимо звернутись до лікаря.

Причини

Фактори, які можуть сприяти розвитку аневризми, включають:

  • Атеросклероз. Оскільки бляшки накопичуються на стінках артерії, стінка аорти стає менш еластичню, а підвищений кров’яний тиск підвищує ймовірність порушення цілісності, де аорта менш еластична. Високий кров’яний тиск і високий рівень холестерину є факторами ризику для дисекції аорти. Як правило зустрічається у літніх людей.
  • Генетичні захворювання. Молоді люди з аневризмою висхідної аорти часто мають генетичну причину. Люди,  з синдромом Марфана- генетичне захворювання яке вражає  сполучні  тканини в організмі, мають високий ризик аневризми грудної аорти. Люди з синдромом Марфана часто мають певні фізичні особливості: довгі пальці на кінцівках, довгі руки, деформовану груднину, та проблеми з зором та шкірою.

Крім синдрому Марфана існують  інші генетичні захворювання наявність яких також може збільшувати ймовірність аневризми грудної аорти: синдроми Елерс-Данлос  та  Лейс-Дієц.

  • Двохстулковий аортальний клапан(в нормі трьохстулковий), також збільшує ймовірність виникнення аневризми.
  • Невилікована інфекція. Хоча це рідкісна причина аневризми грудної аорти, але цілком  може призвести до аневризми  у разі нелікованого сифілісу або сальмонельозу.
  • Травми. Рідко, але в деяких випадках можливе формування аневризми під час ДТП, або падіні з висоти, або будь-яких інших травмах грудної клітки.

Фактори ризику

  • Вік. Аневризми грудної аорти найчастіше зустрічається у людей віком 65 років і старше.
  • Куріння. Куріння являється фактором ризику розвитку аневризми аорти.
  • Високий кров’яний тиск. Підвищений артеріальний тиск пошкоджує кровоносні судини в організмі, підвищуючи шанси на розвиток аневризми.
  • Атеросклероз. Атеросклероз пошкоджує  стінку  кровоносної судини , збільшує ризик розвитку аневризми. Це більш поширений фактор  ризику для літніх людей.
  • Випадки аневризми в сімї. Люди, які мають сімейний анамнез аневризми аорти, мають підвищений ризик розвитку аневризми. Люди, які мають сімейну історію аневризми, мають тенденцію до розвитку аневризми у молодому віці і мають підвищений ризик розриву. Це первинний фактор ризику у молодих людей.

Синдром Марфана та супутні розлади. Якщо у Вас є синдром Марфана або супутні захворювання, такі як синдром Луїса-Дієца або синдром Елерса-Данла, у вас є значно більший ризик аневризми грудної аорти.

Ускладнення

Розшарування  і розрив аорти є основними ускладненнями аневризми грудної аорти. Розрив аневризми аорти може призвести до небезпечних для життя внутрішніх кровотеч. Загалом, чим більше аневризма, тим більший ризик розриву.

Ознаки та симптоми розшарування  аневризму грудної аорти, є:

  • Раптова, сильна, інтенсивна і стійка біль у спині
  • Важкість дихання
  • Низький артеріальний тиск
  • Втрата свідомості
  • Слабкість ,або параліч однієї сторони тіла, порушення мови ,або інші ознаки інсульту

Діагностика

Аневризми грудної аорти часто зустрічаються під час звичайних медичних обстежень, таких як рентген грудної клітини або ультразвукове дослідження серця чи живота, які іноді проводяться з іншої причини.

Якщо лікар підозрює  аневризму аорти, для підтвердження потрібно провести наступні дослідження:

  • Рентген грудної клітини/ Запідозрити аневризму грудної аорти можливо дивлячись на зображення рентгенівського знімка.
  • Ехокардіографія

Аневризми грудного відділу аорти можуть бути діагностовані ехокардіограмою, і ця методика часто використовується для діагностики членів родини тих, хто має аневризму грудної аорти. При ехокардіографії використовуються звукові хвилі для зйомки зображення в реальному часі серця та висхідної аорти.

  • Комп’ютерна томографія (КТ)

Цей безболісний тест може надати лікарю чіткі зображення аорти, і він може виявити розмір і форму аневризми. КТ-сканування генерує рентгенівські промені для отримання поперечних зображень тіла. Лікарі можуть вводити барвник у кровоносні судини, які допомагають артеріям бути більш видимими на КТ знімках (КТ ангіографія).Одним з недоліків використання КТ у виявленні та спостереженні за аневризмою аорти є вплив радіації, особливо для людей, які потребують частих спостережень, наприклад, у тих, хто має синдром Марфана. Проте нові методи комп’ютерної томографії можуть бути використані для зменшення радіаційного опромінення в медичних центрах.

  • Магнітно-резонансна томографія (МРТ)

МРТ – безболісний тест, який може використовуватися для діагностики аневризми та визначення розміру та місцезнаходження. МРТ використовує магнітне поле та імпульси енергії радіохвиль, щоб робити зображення тіла.Цей тест може бути альтернативою комп’ютерній томографії для людей, які потребують постійного моніторингу, щоб зменшити вплив радіації.

 

Лікування

Якщо у Вас підвищений артеріальний тиск,  атеросклероз, використовуються ліки для зниження артеріального тиску та зниження рівня холестерину, щоб зменшити ризик ускладнень від аневризми. Ці ліки можуть включати:

Бета-блокатори. Бета-блокатори знижують артеріальний тиск, сповільнюючи частоту серцевих скорочень. Для людей із синдромом Марфана бета-блокатори  зменшують  ризик виникнення аневризми аорти.

Блокатори рецепторів ангіотензину II. Ці ліки можуть призначатися , якщо бета-блокатори недостатньо ефективні для контролю кров’яного тиску ,або якщо є протипоказання для прийому бета-блокаторів. Ці ліки рекомендовані людям, які мають синдром Марфана, навіть якщо вони не мають високого кров’яного тиску.

Статини. Ці ліки знижують рівень холестерину, що може допомогти зменшити ризик виникнення атеросклерозу  в артеріях та зменшити ризик ускладнень аневризми. Мета – зниження кров’яного тиску менше 140/90 міліметрів ртутного стовпчика.

 

Хірургічне лікування

Оперативне втручання рекомендується , якщо аневризма грудної аорти становить від 5 сантиметрів і більше. Якщо у Вас є синдром Марфана, інше захворювання сполучної тканини, двостулковий аортальний клапан або сімейний анамнез дисекції аорти, рекомендована операція  навіться якщо розмір аневризми менше 5 сантиметрів, оскільки  підвищений ризик розшарування і розриву аорти.

Більшості  людей з аневризмою грудної аорти рекомендовано операцію через розріз на грудині, але в деяких випадках можливе ендоваскулярне лікування.

Відкрита операція  для відновлення аневризми грудної аорти включає усунення пошкодженої ділянки аорти та його заміщення синтетичною трубкою (протез). Ця процедура вимагає відкритої  операції. Досить часто супутньою патологією аневризми аорти є різного роду патологія аортального клапана, в такому випадку одномоментно з аортою, аортальний клапан  замінюється  механічним або біологічним протезом. В деяких випадках можлива реставрація(пластика) аортального клапана, що зберігає клапан, а пошкоджена  частина аорти замінюється протезом і  клапан аорти залишається.

Термін реабілітації після даного виду втручання  місяць або більше, щоб повністю відновитись.

Ендоваскулярна хірургія. Лікарі вводять синтетичний трансплантат через трубку(катетер), яка вводиться  через артерію в нозі та прикріплюють його в ту частину аорти яка має аневризму. Трансплантат посилює ослаблений відділ аорти, щоб запобігти розриву аневризми.

Час відновлення, як правило, швидше за допомогою цієї процедури, ніж при відкритій хірургії , але ендоваскулярна хірургія не може бути виконана у всіх пацієнтів через наявність показів, та протипоказів.

 

Невідкладна хірургія

Якщо наявна аневризма аорти і вчасно не проведено хірургічне втручання, можливе її розшарування та розрив. В такому випадку потрібне негайне(екстрене) оперативне втручання, яке збільшує рівень ускладнень та смертність. Тому лікарі вважають, що   краще діагностувати та провести планове хірургічне лікування аневризми грудної аорти перш ніж відбудеться її розшарування та знадобиться екстрене хірургічне втручання.