Захворювання аортального клапана

Захворювання аортального клапана стан при якому клапан між лівим шлуночком (головною насосною камерою серця) і головною артерією організма (аортою) працює неправильно.  Захворювання аортального клапана може бути вродженою патологією або розвиватися з віком або ж може бути як результат різних запальних захворювань таких як ревматизм, атеросклероз навіть при псоріазі.

Стеноз аортального клапана.

При цьому варіанті, стулочки клапана потовщуються або зрощуються одна з одною. Все це заважає  стулкам  нормально відкриватися, що в свою чергу зменшує кровоток в аорті і у всьому організмі.

Недостатність аортального клапана

При недостатності стулочки аортального клапана не закриваються повністю, що спричинює повернення крові до шлуночка.

Лікування залежить від типу і вираженості захворювання аортального клапана. Інколи необхідно хірургічно міняти (протезувати) або робити пластику  ураженого клапана.

Симптоми.

Дуже часто людина не відчуває захворювання аортального клапана впродовж багатьох років.  Симптоми і ознаки того, що у вас є захворювання аортального клапана:

  • Задишка, що виникає коли людина активна або коли відпочиває в лежачому положенні.
  • Головокружіння.
  • Втрата свідомості.
  • Болі в грудній клітці або відчуття стиснення в грудній клітці.
  • Відчуття серцебиття.
  • Втомлюваність що виникає навіть при невеликих фізичних навантаженнях.
  • У дітей може проявлятися як недостатній набір маси тіла, вони швидко наїдаються і тому погано набирають масу тіла.
  • Набряки нижніх кінцівок.
  • Ненормальні або патологічні шуми роботи серця які можна почути за допомогою стетоскопа.

Коли необхідно звертатися до  лікаря.

Якщо робота серця супроводжується патологічними шумами, сімейний лікар обов’язково порекомендує звернутися до лікаря кардіолога.  Якщо у пацієнта з’явився один з перерахованих вище симптомів йому просто необхідно звернутися до лікаря.

Причини.

Ваше серце має чотири клапани , клапани ці спрямовують кров у правильному напрямку. Це такі клапани як:  мітральний клапан, тристулковий клапан, клапан легеневої артерії і аортальний клапан. Кожен клапан має стулочки (тоненькі нарости парашутоподібної форми), які то закриваються то відкриваються в залежності чи скорочується серце чи розслабляється. Інколи  клапан не закривається або не відкривається повністю , що заважає нормальному плину крові по серцю та судинах.

Вади аортального клапана можуть бути як вродженими так і набутими. Також причиною може бути інфекційно-запальне захворювання, навіть каріозний зуб може бути причиною ураження серцевого клапана.

Фактори ризику.

Старший вік.

  • Вроджені вади серця.
  • Інфекційно-запальні захворювання в минулому.
  • Захворювання нирок.
  • Якщо ви лікувались від онкологочіного захворювання радіотерапією.

Ускладнення.

Вади аортального клапана можуть викликати такі ускладнення:

  • Серцевий напад або інфаркт міокарда.
  • Інсульт.
  • Утворення тромбів у кровоносній системі.
  • Порушення ритму серця.
  • Смерть, при чому буває що людина зовсім нічого не відчуває до моменту коли все закінчується дуже швидко і дуже фатально, це називається синдром раптової смерті.

Діагностика

Щоб діагностувати захворювання аортального клапана,  необхідно виявити симптоми та, здійснити фізичний огляд та провести ряд досліджень. В першу чергу запідозрити захворювання аортального клапана можливо за допомогою звичайного стетоскопа. Ваш лікар на амбулаторному прийомі за допомогою стетоскопа може визначити  серцевий шум, який може свідчити про захворювання аортального клапана. Але для достовірного діагнозу необхідні додаткові дослідження.

  • Ехокардіограма. Пристрій ехокардіограф використовує звукові хвилі для отримання ехо забраження вашого серця.Даний метод діагностики найбільш широко використовується для діагностики серцевих захворювань, пому що він безболісний і безпечний для пацієнта .

Ехокардіограма  допомагає  лікарям уважно вивчити стан аортального клапана, а також встановити причину та тяжкість захворювання.

Лікарі можуть проводити інший тип ехокардіограми, що називається трансстравохідна ехокардіограма, для більш детального вивчення аортального клапана. В даному дослідженні використовується датчик в формі трубки, який вводиться через ротову порожнину в стравохід.

  • Електрокардіограма (ЕКГ). Використовується апарат електрокардіограф, який вимірює електричну активність  серця. ЕКГ може виявити ознаки захворювання серця та ненормальні серцеві ритми.
  • Рентген грудної клітини. Рентген може допомогти лікареві визначити розміри серця. Розмір серця може вказувати на певні типи захворювань аортального клапана.Окрім розмірів серця рентген грудної клітини дає можливість оцінити розмір аорти, наявність кальцьнозу аорти та аортального клапана. Рентген грудної клітини також допомогає лікарям виявити супутні захворювання  легенів.
  • Комп’ютерна томографія серця (КТ) сканування. Дослідження при якому використовується серія рентгенівських променів , які обробляються комп’ютерною програмою і  створюється детальне зображення  серця, серцевих клапанів та судин. Переваги даного методу в порівнянні з звичайним рентгеном – це краща візуалізація структур серця .
  • МРТ серця. МРТ використовує магнітні поля та радіохвилі, щоб створювати детальні зображення серця та його структур. Але рутинно даний метод дослідження не використовується.
  • Стрес-тести. Дослідження при якому пацієнт виконує різного типу фізичні вправи і під час фізичного навантаження досліджують функцію серця. Стрес- тести виявляють порушення функції аортального клапана під час фізичної активності, та  в деяких випадках визначають тяжкість захворювання. Якщо пацієнт не може виконувати фізичні вправи , використовують ліки, які мають подібні ефекти дії фізичних навантажень на серце.
  • Катетеризація серця. Це дослідження рідко використовується для діагностики захворювання аортального клапана, лише в тих випадках, якщо інші дослідження не в змозі діагностувати захворювання, або визначити його тяжкість.

Методика дослідження полягає у введені тонкої трубки(катетера) через шкіру в судину руки, або ноги та введення рентген контрастної речовини(барвник )в порожнини і судини серця . За допомогою даного методу отримується  детальне зображення артерій серця і функції серця. Також можливо вимірювати тиск усередині серцевих порожнин.

Лікування

Лікування хвороби аортального клапана залежить від тяжкості захворювання!

Якщо  симптоми не виражені ,або маловиражені-  лікар може спостерігати за  станом пацієнта,призначити медикаментозну терапію . Лікар може рекомендувати змінити спосіб життя та приймати ліки для лікування симптомів, або зменшення ризику ускладнень.

Але в деяких випадках лікарі рекомендують пацієнтам оперативне втручання  навіть при відсутності симптомів.

Хірургію аортального клапана зазвичай проводять через розріз на грудині. У деяких випадках лікарі можуть виконувати мініінвазивні операції на , які передбачають використання менших розрізів.Але не всім пацієнтам можливе проведення мініінвазивної операції на аортальному клапані.

Хірургія аортального клапан може бути двох видів:пластика та протезування клапана.

Пластику аортального клапана грубо кажучи можна назвати ‘ремнот ’, тому- що клапан не протезується штучним протезом, а за допомогою різних  хірургічних технік відновлюється його функція. Але нажаль не в усіх випадках пластика можлива.

В тих випадках коли пластика аортального клапана неможлива- клапан замінюють штучним клапаном (протезом). Існує два види протезів аортального клапана:механічний і біологічний.

Стулки механічного клапана виготовлені з металевого сплаву, що забезпечує довготривале функціонування клапана.

Стулки біологічного клапана виготовлені з біологічних матеріалів, які більш схильні до пошкодження.

Кожен з них має свої переваги на недоліки.

Механічний протез аортального клапана має більш тривалий термін експлуатації, але вимагає постійного прийому антикоагулянтів для попередження утворення тромбів, з регулярним контролем показників згортання крові. Біологічний протез має менший термін експлуатації в порівнянні з механічним, але не потребує прийому антикоагулянтів. Лікар  обговорює з пацієнтом переваги та ризики  і разом з пацієнтом приймають рішення відносно того, який клапан буде раціональніше використати для протезування.

Трансапікальна заміна аортального клапана (TAVR)

Лікарі можуть виконувати менш інвазивну процедуру, яка називається  трансапікальою заміною аортального клапана (TAVR). Трансапікальна заміна аортального клапана як правило використовується у пацієнтів  які мають високий рівень потенційних ускладнень.