Клініка для Дітей Київ, вул. Чорновола 28/1 (044) 238-78-07
Клініка для Дорослих Київ, вул. Мельникова, 24 (044) 206-50-08
Для запису на лікування позвоніть по номеру або залиште заявку, ми з Вами зв'яжемось
Залишити заявку (044) 206 50 38У відділенні електрофізіології та рентгенхірургічних методів лікування порушень ритму серця надається весь спектр сучасної діагностики та лікування аритмій – неінвазивні та інвазивні електрофізіологічні дослідження серця, ендоваскулярні та хірургічні методи корекції серцевого ритму відповідно до міжнародних стандартів та рекомендацій. На високому рівні ми можемо надати допомогу пацієнту будь-якого віку. Наймолодшим пацієнтом у нас була дитина п’яти годин від народження, найстаршим – жінка 96 років.
Ми завжди готові допомогти, якщо у Вас:
Ми також готові допомагати, якщо у Вас є симптоми аритмії.
Для діагностики аритмії ми використовуємо:
Якщо аритмію потрібно лікувати, ми робимо:
Якщо без операції не обійтись, ми виконуємо:
Відділення обладнане найсучаснішою апаратурою, включаючи різноманітні системи моніторингу пацієнтів, холтерівські системи, дефібрилятори, електрокардіографи, ехокардіографічну систему, велоергометр, а також широкий спектр медичного обладнання для інвазивної електрофізіологічної діагностики та інтервенційного лікування аритмій.
Основними напрямами діяльності відділення є лікування фібриляції передсердь, аритмій у маленьких дітей (до 6 років) та складних серцевих аритмій у дітей та дорослих з вродженими вадами серця та після операцій. Також успішно лікуються аритмії, що ускладнюють ішемічну хворобу та набуті (клапанні) вади серця. У відділенні працюють 7 лікарів-аритмологів, у тому числі два хірурга-електрофізіолога вищої кваліфікаційної категорії. Вони забезпечують безперебійне виконання всього спектру аритмологічних
процедур, що використовуються в світі.
Лікарі відділення щороку консультують понад 3000 пацієнтів, виконують до 800 холтерівських добових моніторувань ЕКГ. Щороку в відділенні на 20 ліжках лікується до 1000 пацієнтів, з них до 70% отримують інтервенційне та хірургічне лікування.
Фахівці відділення активно співпрацюють з провідними клініками Європи та США, зокрема, – з аритмологами Klinik im Park (Цюріх, Швейцарія). В складних випадках періодично проводяться онлайн-консультації.
Відділення знаходиться на 4 поверсі Центру (клініка для дорослих). Для наших пацієнтів ми маємо 8 комфортних палат на два ліжка з окремим туалетом та душовою кабіною в кожній.
Аритмологія – один з найбільш складних відділів клінічної кардіології через різноманітність аритмій, труднощі їх діагностики та лікування, а також можливість виникнення таких важких ускладнень, як тромбоз, інфаркт міокарда, інсульт, серцева недостатність тощо. Раптова аритмія часто вимагає негайного втручання, щоб відновити нормальний ритм серця, а потім підтримувати його. Найважливішим чинником ефективності лікування пацієнтів є своєчасне консультування, діагностика та лікування.
Серцеві аритмії можуть бути незалежними хворобами або ускладненнями захворювань серцево-судинної та інших систем організму. У 80% пацієнтів з ішемічною хворобою серця реєструються аритмії різного характеру. Серед них близько 65% є небезпечними для життя.
Збільшення частоти серцевих аритмій з віком обумовлено змінами, які відбулися в міокарді та системі серцевої провідності в процесі старіння. Міоцити замінюються фіброзною тканиною і відбуваються так звані дегенеративні зміни.
Аритмія може не проявляти себе та залишатися клінічно безмовною протягом тривалого часу. Пацієнт може не знати про неї до моменту, коли вона буде виявлена лікарями під час обстеження.
Найбільш поширеними симптомами аритмії є:
Різноманітність проявів аритмії не завжди свідчить про важкість захворювання. Люди з незначними аритміями можуть втратити свідомість, а пацієнти, що страждають на життєзагрожуючі аритмії, часто не мають взагалі ніяких скарг. Все дуже індивідуально. Це можна робити тільки під наглядом фахівця після спеціального обстеження та визначення типу аритмії з урахуванням її причин та локалізації субстрату. Багато видів аритмій потребують малоінвазивного лікування, дуже рідко – хірургічного.
ЩО ПОТРІБНО ДЛЯ КОНСУЛЬТАЦІЇ У АРИТМОЛОГА
ЩО ПОТРІБНО ДЛЯ ГОСПІТАЛІЗАЦІЇ У ВІДДІЛЕННЯ
Суть методики абляції полягає в руйнуванні (деструкції, абляції) патологічного вогнища, що генерує електричні імпульси, або ділянки провідної системи, що підтримує патологічний електричний ланцюг. Процедура проводиться за допомогою катетерів (тонких довгих гнучких електродів), які через судини під рентгенологічним контролем підводять в ту область серця, де знаходиться патологічна ділянка, що стає джерелом порушення ритму. У звязку з цим метод також називається катетерною деструкцією.
Для здійснення деструкції можуть використовуватися різні фізичні джерела енергії, здатні зруйнувати тканини (ультразвук, лазер, низькі температури – кріодеструкція). На сьогоднішній день найбільш ефективним і безпечним впливом визнано застосування електричного струму високої частоти. Ось чому катетерна деструкція також отримала популярну назву «радіочастотна абляція» (РЧА).
Цю операцію відносять до малоінвазивних втручань, тому що вона виконується без розрізу шкіри. Хірург-електрофізіолог виконує пункції (проколи по типу звичайної крапельниці) стегнових судин, через які проводить катетери в порожнину серця. Переміщення катетерів в судинах та серці людина не відчуває. У зв’язку з цим у дорослих ця процедура зазвичай проходить в умовах місцевої анестезії (новокаїн або лідокаїн в місті проколу судини). Але дітям та бажаючим (за відсутності протипоказів) абляцію проводять під медикаментозним сном. Виключенням в нашому Центрі є РЧА миготливої аритмії, яка проводиться під загальним (інтубаційним) наркозом.
Під час процедури Ви можете відчувати прискорене серцебиття, перебої в роботі серця, дискомфорт та важкість в грудях. Якщо у Вас пароксизмальна тахікардія, лікарю потрібно буде спровокувати приступ. Завжди пам’ятайте, що ситуація з ритмом Вашого серця відстежується великою кількістю спеціальної апаратури та знаходиться під повним контролем Вашого хірурга, тож нервувати не потрібно.
Процедура абляції може тривати від 30 хвилин до декількох годин. Залежить це від розташування патологічного вогнища в серці та їх кількості, і заздалегідь спрогнозувати це неможливо. Тому, якщо Вам здається, що процедура вже триває дуже довго, не потрібно думати, що сталось щось погане – тривалість процедури обумовлюється лише її технічною складністю.
Наприклад, катетерна абляція миготливої аритмії триває мінімум три години. Після закінчення процедури Вас переведуть в палату, де потрібно буде лежати на спині, не згинаючи ніг, на протязі 5-6 годин (при пункції стегнових артерій – до 12 годин). Після цього Вам
дозволять сидіти та ходити. За Вашим станом будуть постійно спостерігати та періодично вводити потрібні медикаменти. В результаті процедури, як при будь-якій іншій медичній маніпуляції, можливі ускладнення.
Але в досвідченій клініці їх частота не перевищує 1-3 відсотків. Для катетерної абляції найчастіше це ускладнення в місті пункції судин (гематома м’яких тканин, аневризма, псевдоаневризма стегнової артерії), дуже рідко – пошкодження стінки серця (випіт в порожнину перикарда, тампонада серця) або нормальної провідної системи (АВ блокада). Ускладнення, що виникає, усувається хірургом або в ході процедури, або в перші дні після неї. Як правило, на наступний день після процедури абляції пацієнти готові виписуватись додому.
Вся система електрокардіостимулятора (ЕКС) складається з двох частин.
У випадку, коли самостійна серцева діяльність повністю відсутня або ритм серця дуже повільний, стимулятор переходить в режим постійної стимуляції і посилає імпульси до серця із заданою частотою. Якщо буде проявлятися спонтанна активність серця з достатньою частотою пульсу, стимулятор перейде в режим очікування та спостереження, тобто буде функціонувати в режимі "за вимогою" (on demand), не заважаючи роботі серця.
Післяопераційний шов на протязі першого тижня потрібно буде обробляти 2 рази на день будь-яким нефарбуючим розчином антисептика. В більшості випадків знімати шви з операційної рани не потрібно. Мочити шов 5-7 днів не можна, але Ви можете приймати душ, закривши шов непромокаючим лейкопластирем. Можна виконувати легку роботу по дому, ходити пішки. В будь-якому разі, при фізичному навантаженні його терміново треба припинити при погіршенні самопочуття. Не можна виконувати роботу через силу.
Наприкінці першого тижня Вам потрібно буде прийти на прийом до аритмолога. Лікар перевірить налаштування ЕКС та при потребі внесе до них зміни. Тому спостерігайте за своїми почуттями при фізичних навантаженнях, після їжі, під час поїздок в автомобілі. ЕКС – дуже
високотехнологічна система, яку в більшості випадків можна налаштувати за Вашою потребою. Подальше життя з кардіостимулятором Незабаром Ви почнете забувати, що носите в собі штучний кардіостимулятор. Симптоми, якими проявлялося порушення серцевого ритму, будуть зменшуватися або зникнуть зовсім.
Поступово, у міру поліпшення самопочуття, Ви зможете повернутися до своїх звичайних справ: роботи, навчання; поїздкам на громадському транспорті та за кермом автомобіля; прийняття ванни плавання, відвідування сауни; статевого життя; різним видам відпочинку – прогулянкам, пішого туризму, роботі в саду або на городі, рухливим іграм. Молоді жінки можуть завагітніти і самостійно народити. Повернення до звичайних видів діяльності повинне вести до поліпшення, а не до погіршення Вашого самопочуття. Ви маєте знати, що ЕКС дозволяє уникнути стану, що загрожує Вашому життю, і тому відчувайте себе впевнено і постарайтеся жити так, як Ви жили завжди. Більшість пацієнтів після імплантації ЕКС повертаються до активного плідного життя, хоча багатьом з них вже більше 65 років. Живіть так, як живуть люди Вашої вікової групи. Неправильно думати, що уникнути різних ускладнень або продовжити час експлуатації ЕКС можна, занурившись в тепличні умови або строго обмеживши свою активність.
Памятайте, що в разі будь-якого запального захворювання, особливо з появою гнійних процесів (в тому числі стоматологічних), лікування завжди повинно супроводжуватися терапією антибіотиками, бути достатньої інтенсивності та тривалості. Кардіостимулятор, як будь-яке чужорідне тіло, може стати місцем, де оселиться інфекція. Легше запобігти цьому за допомогою правильної профілактики (із застосуванням антибіотиків), ніж потім вилікувати нагноєння ложа ЕКС. Електрокардіостимулятор має вбудований захист від перешкод з боку інших електричних пристроїв. Однак якщо Ви припускаєте, що електричне обладнання все ж викликає перешкоди роботі Вашого стимулятора (відчуваєте запаморочення, прискорене серцебиття або перебої в роботі серця), просто відійдіть від цього пристрою або вимкніть його. У Вашому стимуляторі не виникне ніяких постійних змін, і він відновить нормальний режим роботи. Однак в цьому випадку доцільно звернутися до лікаря з тим, щоб перевірити налаштування ЕКС.
Більшість електричних пристроїв повсякденного використання абсолютно безпечні і не вплинуть на роботу Вашого стимулятора. Ви можете використовувати звичайну побутову техніку за умови, що вона знаходиться в справному стані (щоб уникнути ураження електричним струмом): мікрохвильові печі, тостери, міксери, телевізори, радіоприймачі, магнітофони, компютери, пральні
машини, електричні плити, пилососи, фени для волосся, електробритви, щипці для завивки, електроковдри, грілки, садову техніку, пристрої для автоматичного відкривання гаража і т.п.
Не слід тримати магніти або намагнічені матеріали близько до стимулятора. Сучасні мобільні телефони роботу сучасних ЕКС не порушують. Офісне обладнання та робоча техніка не створюють перешкод роботі Вашого ЕКС, якщо відповідають вимогам електричної безпеки. Все обладнання повинно бути в справному стані та належним чином заземлено. Не рекомендується працювати з обладнанням, яке Ви не можете швидко вимкнути. При роботі з промисловим обладнанням високої напруги та потужними магнітами, а також в зоні поблизу передавальних веж і антен слід порадитися з лікарем.
Слід уникати можливих джерел електричних перешкод: електропили, електрозварювальне обладнання, діелектричні нагрівачі (застосовуються для помякшення пластмас), електричні сталеплавильні печі. Робота з електропилкою небезпечна, тому що руки і тіло знаходяться в безпосередній близькості від деталей апарату, що генерують іскри.
Електричне запалювання двигуна внутрішнього згоряння – потенційне джерело ураження електричним струмом. Слід дотримуватися обережності, перебуваючи поблизу котушки розподільника або проводів свічок запалювання працюючого автомобільного двигуна. Будь-яке регулювання розподільника повинно проводитись при вимкненому двигуні.
Датчики активності стимуляторів зазвичай підвищують частоту серцевих скорочень при вібрації організму. При цьому, наприклад, поїздка в машині по неровній дорозі може привести до тимчасового збільшення частоти серцевих скорочень. Деякі кардіостимулятори мають датчики, що реагують на частоту дихання. У цьому випадку сильні або повторювані рухи рук можуть викликати збільшення частоти пульсу.
Такі почастішання – частина нормальної роботи пристрою. Автомобільні ремені безпеки можуть заподіювати незручності. На нових моделях машин ремені безпеки можна регулювати, щоб підібрати зручне положення. Деякі пацієнти перші кілька тижнів після операції прокладають мякий рушник між ременем безпеки і електрокардіостимулятором. У будь-якому випадку при поїздках в автомобілі потрібно завжди користуватися ременями безпеки.
Не рекомендується тривалий час перебувати поблизу високовольтних ліній електропередач, потужних електричних надвисокочастотних (НВЧ) установок і передавачів. Перетинати лінії високовольтних електропередач слід, по можливості, біля опор. Не рекомендується проходити через магнитні пристрої передпольотного контролю в аеропортах. У разі необхідності, замініть цю процедуру особистим оглядом. Детектори крадіжок в магазинах, бібліотеках або музеях не такі потужні, і малоімовірно можуть викликати порушення
роботи ЕКС.
Медичні процедури та ЕКС
Необхідно повідомити будь-якому медичному працівнику, що у Вас імплантований електрокардіостимулятор, предявивши при цьому паспорт спеціального зразка. Однак більшість медичних процедур безпечні для Вашого ЕКС:
Не рекомендується використання наступних процедур:
При прийомі фізіопроцедур рекомендується контролювати Ваш пульс. Якщо у Вас стимулятор з частотної адаптацією або просто двокамерний кардіостимулятор, обовязково повідомте медпрацівникові, що Ваш стимулятор збільшує та зменшує частоту імпульсів в процесі нормального режиму роботи. Якщо у Вас стимулятор з сенсором, що реагує на зміни в частоті дихання, нагадайте своєму лікареві, що у Вас саме цей тип стимулятора, перш ніж погоджуватися на будь-яку медичну процедуру або хірургічну операцію. Може виявитися необхідним відключити датчики ритму, перш ніж проводити процедуру, У разі сумнівів, перш ніж погоджуватися на будь-яку медичну процедуру або хірургічну операцію, проконсультуйтеся зі своїм лікарем, який проводив імплантацію ЕКС.
Мешкова Марина Сергіївна завідувач відділенням
Доронін Олександр Володимирович к.мед.н., старший науковий співробітник
Різник Олександр Сергійович лікар кардіолог-аритмолог
Сусліна Юлія Іванівна лікар кардіолог-аритмолог
Пройдак Олена Сергіївна лікар кардіоревматолог дитячий, дитячий аритмолог
Забашта Дмитро Олександрович лікар кардіоревматолог дитячий, дитячий аритмолог
Пророк Сергій Юрійович хірург серцево-судинний, першої кваліфікаційної категорії
Рудковський Дмитро Миколайович лікар-анестезіолог
Телефон відділення: +38 (044) 206-50-38
ДУ «НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР ДИТЯЧОЇ КАРДІОЛОГІЇ ТА КАРДІОХІРУРГІЇ» МОЗ УКРАЇНИ