Центр дитячої кардіології


Хвороба двостулкового аортального клапана
Dobreff Studio создание сайтов от Dobreff Studio.
лип. 08

Хвороба двостулкового аортального клапана

Двостулковий клапан аорти (ДКА) – найбільш поширена вроджена вада клапанів серця, яка зустрічається в 1-2% населення. ДКА може виникати спорадично або мати сімейний анамнез. Хвороба двостулкового аномального клапана - порок серця, який десятиліттями може протікати без симптомів.

Про проблему

Двостулковий аортальний клапан - один з найпоширеніших вроджених пороків серця, який зазвичай виявляється у дорослих. Двостулковий клапан зустрічається приблизно у 2% (за деякими даними, від 1 до 3%) населення.

В нормі клапан аорти має три стулки, які змикаються і відкриваються в певні фази серцевого циклу, тим самим забезпечуючи односторонній потік крові з серця в аорту. В деяких випадках в процесі внутрішньоутробного розвитку відбуваються деякі збої в процесі формування нормального клапанного апарату, внаслідок чого замість тристулкового, утворюється двостулковий клапан.

Критичним періодом для формування структури серця плода є період від 6 до 8 тижнів вагітності. Вплив негативних факторів в цей період можуть порушити правильність закладки елементів серцевого м'яза і судин.

Симптоми

У ранньому віці хвороба двостулкового аортального клапана може і не мати ніяких проявів. Нерідко протягом перших десятиліть життя клапанний апарат працює нормально. Проте з віком виникають симптоми, характерні для аортальнийнедостатності. Хворого турбує задишка, яка посилюється при виконанні фізичної роботи. Через час задишка може з'явитися і в стані спокою.

На початковій стадії декомпенсації може з'явитися тахікардія, запаморочення, непритомний стан, виражена пульсація вен в області шиї, а також больові відчуття в області серця, викликані гіпертрофією лівого шлуночка.

Для двостулкового аортального клапана характерно пропускання крові у зворотному напрямку - з аорти в лівий шлуночок. Зворотний струм крові називається регургитацией. При критичному рівні регургітації серце починає відчувати навантаження, що в підсумку і призводить до вищезазначених симптомів.

Діагностика

Головним діагностичним методом, що дозволяє визначити аномалію, є ехокардіографія. Даний метод дозволяє візуалізувати двостулковий клапан, а також виявити ступінь регургітації. В якості додаткових заходів діагностики застосовується ЕКГ, рентгенологічне і доплеровское дослідження, Фонокардиограмма і катетеризація серцевих порожнин.

У 30-40 років змінить на аортальному клапані найімовірніше пов'язані із запальним процесом на клапані. Потрібно спостерігатися (ЕХО 1 раз в 6-12 місяців) і дообследованних у ревматолога

Лікування

При діагностуванні хвороби двостулкового аортального клапана виникає питання про проведення хірургічної операції і установці штучного клапана. Однак дане рішення приймається в залежності від стадії захворювання та існуючих ускладнень.

Якщо хворий не пред'являє ніяких скарг, а при обстеженні ознаки перевантаження не виявляються, то операцію, як правило, відкладають на невизначений термін. Чим старше пацієнт, тим висока ймовірність того, що буде призначено оперативне втручання.

Незважаючи на те, що операції зі встановлення штучних клапанів вже не є рідкістю, проте, лікарі призначають такі операції лише в крайніх випадках. В першу чергу це пов'язано зі складністю проведеної операції, а також з подальшою терапією в післяопераційний період. Таким пацієнтам призначають довічний прийом препаратів, що розріджують кров, що пов'язано з ризиком розвитку небезпечних кровотеч.

Що стосується профілактичних заходів при хворобі двостулкового аортального клапана, то в першу чергу вони спрямовані на захист від розвитку інфекційного ендокардиту і склерозування. Раз на півроку у лікаря-кардіолога повинні спостерігатися всі діти і підлітки з даною аномалією. Регулярні обстеження допомагають простежувати за перебігом захворювання, і при появі перших ознак будь-яких ускладнень вдатися до терапевтичним процедурам.

 

1 коментар

  • Коментар Рацибарская Людмила Александровна Вівторок, 29 березня 2016 11:58 Автор Рацибарская Людмила Александровна

    Добрий день, я Людмила, менi 30 рокiв. Вмене врожженна вада сердця, двустулковий аортальний клапан, менi потршбно протезування, але я не маю коштiв на операцiю, Градiент на АК 95/94 мм.рт.ст. МК 3ст. ТК 3 ст. Дуже прошу допомоги.

    Поскаржитись

Прокоментувати: