Тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА)

Тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА)- закриття просвіту великих, середніх або малих гілок легеневої артерії тромбом, який утворюється найчастіше у великих венах нижніх кінцівок або тазу. На сьогоднішній день дуже високий відсоток людей, що хворіють серцево-судинними захворюваннями, вмирають саме внаслідок розвитку тромбоемболії легеневої артерії. Досить часто ТЕЛА стає причиною смерті хворих у період після операції.

Симптоми

Симптоми легеневої емболії можуть сильно відрізнятися, залежно від того який розмір тромба та легені що вражена, і чи є у вас супутні захворювання легенів чи серця.

Загальні ознаки та симптоми включають:

-Задишка. Цей симптом зазвичай з’являється раптово і завжди посилюється при навантаженні.

-Біль у грудях. Біль посилюється коли ви глибоко дихаєте , кашляєте, їсте, або нахиляєтеся. Біль посилюється при навантаженні, але не зникає навіть в стані спокою.

-Кашель. Кашель може супроводжуватись кровавою мокротою..

Інші ознаки та симптоми, які можуть виникнути при легеневій емболії, включають:

-Блідість шкірних покривів (ціаноз)

-Лихоманка

-Надмірне потовиділення

-Швидке або нерегулярне серцебиття

-Запаморочення, або головокружіння

-Коли звернутися до лікаря

 

Легенева емболія може бути небезпечною для життя. Негайно зверніться за медичною допомогою, якщо у вас виникає різка задишка , біль у грудях або кашель, що викликає криваву мокроту.

Причини

Закупорка легеневої артерії може відбуватися тромбом, краплями жиру кісткового мозку, повітрям, паразитами (аскаридами).

У більшості випадків відбувається ураження декількома тромбами, але не обов’язково  одночасно. Частини легенів артерії котрої  блокуються тромбом втрачають адекватний кровотік і можуть померти. Це відомо як інфаркт легені. Це ускладнює доступ косню до тканин  вашого тіла.

 

Найчастіше ТЕЛА зустрічається при наступних захворюваннях:

  • флебітах і тромбофлебітах нижніх (рідше верхніх) кінцівок, вен малого тазу;
  • новоутвореннях різних органів;
  • захворювання С.С.С. супроводжуються підвищеним тромбоутвореннями в системі легеневої артерії ( ішемічна хвороба серця серцеві вади ревматичного походження, патології серця запальної та інфекційної природи, кардіоміопатії різного генезу)
  • хірургічних операціях, тривалій імобілізації кінцівок, травмах.

-Тривала нерухомість.

-Будь-яке серйозне захворювання, що тривалий час після операції обмежується постільним режимом  робить вас більш сприйнятливими до формування тромбів . Коли нижні кінцівки знаходяться в горизонтальному положені  протягом тривалих періодів, потік венозної крові сповільнюється і це може призвести до тромбоутворення.

-Довгі поїздки. Довготривале сидіння в незмінному  положенні під час тривалої подорожі також сповільнює  кровотік в нижніх кінцівка, що сприяє утворенню тромбів.

Фактори ризику

Куріння призводить до підвищеного тромбоутворення, особливо в поєднанні з іншими чинниками ризику.

Надмірна вага.Надмірна вага збільшує ризик утворення тромбів, особливо у жінок які палять ,або мають високий кров’яний тиск.

Додатковий естроген. Естроген у протизаплідних таблетках та гормональній замінній терапії може збільшити коефіцієнт згортання крові особливо якщо ви курите , або маєте зайву вагу.

Вагітність.Плід дитини створює тиск на вени в тазі та може сповільнювати кровотік, що такоє сприяє тромбоувроренню.

Ускладнення

Легенева емболія може бути небезпечною для життя. Близько третини людей з недіагностованою та нелікованою емболією легенів не виживають. Проте, коли стан діагностується і негайно лікується, це число різко падає.

Легенева емболія також може призвести до легеневої гіпертензії- це стан, при якому артеріальний тиск у легенях і в правій частині серця занадто високий. Коли у вас є перешкоди в артеріях всередині ваших легенів, ваше серце повинне працювати важче, щоб проштовхнути кров через ці судини, що призводить до серцевої недостатності.

Також можливі ускладнення з боку дихальної системи, які також можуть призвести до смерті.

Діагностика

Аналізи крові

Аналіз крові на D- димер. Високі рівні D- димер можуть свідчити про підвищену ймовірність утворення згустків крові, хоча інші фактори також можуть викликати високий рівень D-димеру.Аналізи крові також дозволяють виміряти кількість кисню та вуглекислого газу в крові. Згусток в кровоносній судні  легень може знизити рівень кисню у вашій крові.

Рентген грудної клітини

Цей метод  дозволяє побачити зображення вашого серця та легенів. Керуючись цими даними лікар може з більшою ймовірність встановити діагноз.

Ультразвукове дослідження

Ультразвукове дослідження судин, відоме як дуплексна ультрасонографія(пристрій спрямовує ультразвукові хвилі на судини, які відбиваються назад в датчик і пристрій формує зображення за допомогою комп’ютера)  використовує звукові хвилі для виявлення  тромбів в нижніх кінцівках, що є часто причиною легеневої емболії.

Спіральна КТ(комп’ютерна томографія)

Спіральна КТ метод  дослідження, при якому сканер обертається навколо тіла по спіралі  для створення 3-D зображень. Цей тип КТ може виявити аномалію всередині легеневих артерій з більшою точністю, ніж звичайна комп’ютерна томографія. У деяких випадках вводять внутрішньовенно під час КТ  контрастний розчин для кращої візуалізації легеневих вен.

Легенева ангіографія

Даний метод  дає можливість добре візуалізувати  кровотік в легеневих артеріях. Це найточніший спосіб діагностувати емболію легеневої артерії. Але даний метод   вимагає високої майстерності , витратний  та має певний рівень ускладнень. Тому легеневау ангіографію викуростовують коли інші діагностичні методи не дають остаточного діагнозу.

Легенева ангіографія виконується через  гнучку трубку (катетер), яка  вводиться через підшкірну пункцію  судини на нижній кінцівці.Потім катетер вводять в  серце і в легеневі артерії. В  катетер вводять спеціальний барвник(рентгенконтрастний) , що дозволяє візуалізувати кровотік в легеневих артеріях та виявити тромби.

Одним із ризиків цієї процедури є тимчасова зміна серцевого ритму. Крім того, барвник може спричинити пошкодження нирок у людей зі зниженою функцією нирок.

 

МРТ

Сканування МРТ використовує радіохвилі та потужне магнітне поле для отримання детальних зображень внутрішніх структур організму та легеневих артерій в тому числі . Оскільки МРТ затратне дослідження,тому  зазвичай МРТ використовують для вагітних жінок (щоб уникнути опромінення плоду) та людей які мають захворювання  нирок.

 

 

Лікування

Медикаментозне лікування:

Антикоагулянти-це препарати , що запобігають утворенню  тромбів.

Гепарин є найчастіше використовуваним антикоагулянтом, який можна вводити внутрішньовенно ,або підшкірно.

Новий клас антикоагулянтів, що називаються  оральними антикоагулянтами , був протестований та схвалений для лікування венозної тромбоемболії, включаючи емболію легенів. Ці ліки швидко працюють і мають меншу взаємодію з іншими ліками. Проте всі антикоагулянти мають побічні ефекти,найчастіше – це кровотечі.

Тромболітики- це препарати, що лізують(розщеплюють) тромби які вже утворились. Хоча тромби звичайно розчиняються самостійно, існує необхідність якомога швидше їх розчинити щоб вони  нанесли менше шкоди вашому організму. Оскільки ці препарати можуть викликати раптову та сильну кровотечу, вони, як правило, використовуються в  небезпечних для життя ситуаціях.

Хірургічне лікування

Видалення тромба. Якщо тромб масивний і небезпечний для життя його видаляють за допомогою тонкої, гнучкої трубки (катетера) який вводять через шкіру, переважно через стегнову або внутрішню яремну вену.В деяких випадках існує необхідність видалити тромб хірургічним шляхом через розріз на грудині.

Кава-фільтр . Кава-фільтри є сітчатими фільтрами різноманітної конструкції, що вловлюють тромби, які відірвались від стінки вени, та попереджують потрапляння їх у легеневу артерію. Кава-фільтр вводять у судинне русло за допомогою зонда через шкіру, переважно через стегнову або внутрішню яремну вену.