Важливо: про діток із вродженими вадами серця та COVID-19

Важливо, щоб усі дотримувались порад Міністерства охорони здоров’я та ВООЗ щодо уникнення розповсюдження інфекції, які включають: самоізоляцію, ретельне та часте миття рук, використання антисептиків. Чи потрібно дітям із вродженими вадами серця самоізолюватися? На який термін? Сьогодні даємо детальні  відповіді на ці та інші питання.

Оскільки SARS-CoV-2 – новий вірус, доказова база та відомості про нього є обмеженими, а отже дати чіткі рекомендації досить складно. Однак, зважаючи на досвід пов’язаний з іншими вірусними захворюваннями,прогнозується, що деякі групи пацієнтів можуть бути більш вразливими.

Ризик інфікування дітей COVID-19 є нижчим, ніж серед інших вікових груп, але головне занепокоєння полягає в тому, що діти можуть поширювати вірус серед  більш вразливих груп населення, в першу чергу, людей похилого віку.

Дітей, у яких діагностовано вроджені вади серця слід вважати більш вразливими до респіраторних інфекцій, включаючи COVID-19. Такі дітки повинні особливо суворо дотримуватися заходів карантину, передбачених МОЗ.

Більш вразливі до інфікування COVID-19 діти з такими серцево-судинними захворюваннями:

 • діти з єдиним шлуночком або ті, які потребують паліативної операції Фонтена;
 • діти до 1 року з неоперованою вродженою вадою серця, які потребують хірургічної або катетерної корекції, наприклад : дефект міжшлуночкової перегородки , дефект передсердно-шлуночкової перегородки або тетрадаФалло;
 • діти з хронічним ціанозом (стійке насичення киснем <85%);
 • діти з вираженою кардіоміопатією, які потребують медикаментозного лікування;
 • діти з вродженими вадами серця, які отримують медикаменти для поліпшення скоротливої здатності лівого шлуночка;
 • діти з легеневою гіпертензією (високою легеневою гіпертензією), які потребують медикаментозного лікування;

Якщо у дитини діагностовано вроджену ваду серця, яка потребує хірургічної корекції:

 • Максимально захистити дитину від можливого інфікування, шляхом дотримання суворої ізоляції, правил особистої гігієни та гігієни новонародженого.

*Важливо зазначити, що ВООЗ рекомендує продовжити грудне вигодовування немовлят відповідно до стандартних правил.  

 • Лікар, який виявив патологію серця повинен надати повну інформацію спеціалістам Центру дитячої кардіології та кардіохірургії після чого обговорюється ургентність госпіталізації.

Якщо у Вашої дитини виявляються симптоми COVID-19, які прогресують, необхідно терміново викликати швидку допомогу, відповідно до рекомендацій Уряду.

Важливо: здоров’я пацієнтів із серцево-судинною патологією та COVID-19

У цей важкий та стресовий для всіх нас час, всі пацієнти з серцево-судинною патологією повинні дотримуватися порад Міністерства охорони здоров’я та бути особливо пильними щодо заходів соціального дистанціювання.

Дорослих, у яких діагностовано виражену/критичну ваду серця або іншу важку серцеву патологію, слід вважати більш вразливими до респіраторних інфекцій, включаючи COVID-19.

Особливо вразливими є:

 • Особи з вираженими вадами серця, старше 70 років;
 • Особи з вираженою серцевою патологією  та супутніми захворюваннями: хронічними захворюваннями легень, нирок або цукровим діабетом;
 • Особи з високою легеневою гіпертензією;
 • Особи з вираженою кардіоміопатією, які потребують медикаментозного лікування;
 • Особи, після трансплантації серця тощо.

На сьогодні не існує даних про те, що пацієнти, які перенесли процедуру стентування або операцію на клапанах серця знаходяться у групі підвищеного ризику інфікуватися COVID-19. Таким чином, перенесене стентування або операція самостійно не ідентифікуються як фактори ризику.

При спілкуванні з пацієнтами та їх родинами ми виявили деякі питання, які часто викликають занепокоєння. Серед них питання з приводу прийому певних груп кардіологічних препаратів під час пандемії COVID-19.

Інгібітори АПФ та антагоністи рецепторів ангіотензину ІІ

Пацієнтам з вродженими/ набутими вадами серця, серцевою недостатністю та артеріальною гіпертензією призначаються препарати з групи інгібіторів АПФ (наприклад, каптоприл, лізиноприл, еналаприл) та антагоністів рецепторів ангіотензину ІІ (наприклад, лозартан). Європейське товариство кардіологів, Британське серцево-судинне товариство та Американська колегія кардіологів наголосили, що не існує клінічних чи наукових доказів того, що дані групи препаратів є факторами ризику інфікування коронавірусом. Однак, припинення прийому цих ліків може спричинити погіршення стану з боку серцево-судинної системи.

Аспірин

Не існує застережень з боку застосування аспірину. Прийом даного препарату слід продовжити, відповідно до рекомендацій Британського серцево-судинного товариства. Відміна аспірину передбачена лише за наявних протипоказів, побічних реакцій на препарат.

 

Парацетамол чи ібупрофен?

Надійних доказів не існує, однак на сьогодні рекомендовано застосовувати парацетамол замість ібупрофену або інших нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ) при підвищенні температури, больовому синдромі.

Нагадаємо, вакцинації від COVID-19 ще не існує. Але, на сьогодні, єдина вакцинація – це самоізоляція!

Якщо у Вас виявляються симптоми COVID-19, які прогресують, необхідно терміново викликати швидку допомогу, відповідно до рекомендацій Уряду.