Мітральний клапан (двостулковий клапан)

Мітральний клапан (двостулковий клапан) — клапан між лівим передсердям та лівим шлуночком серця. Утворений двома сполучнотканинними пластинками (стулками), які запобігають зворотньому потоку крові з лівого шлуночка, в ліве передсердя.

Види порушень мітрального клапану:

Стеноз мітрального клапану- при цьому порушенні стулки мітрального клапана стають товстими або жорсткими, і можуть зростатися між собою. Це призводить до зменшення площі відкриття клапана і зменшення кровотоку від лівого передсердя до лівого шлуночка. 

Пролапс мітрального клапану- під час скорочування лівого шлуночка, одна або обидві стулки мітрального клапана прогинаються у ліве передсердя. Це може запобігти утворенню герметичного сполучення стулок. В результаті може утворюватись зворотній потік крові з шлуночка у передсердя- регургітація. Регургітація  підіймає тиск у лівому передсерді та легенях, збільшує розміри серця. З часом з’являються скарги на біль в ділянці серця, порушення ритму серцебиття, підвищену стомлюваність та ін. Регургітація також підвищує ризик серцевих інфекцій клапанів. 

Симптоми(деякі люди не відчувають симптоми захворювань мітрального клапана багато років.) До проявів порушень мітрального клапану відносяться:-       Втома-       Задишка-       Набряк колін та гомілок-       Відчуття серцебиття-       Почервоніння шкіри обличчя  –       Специфічні серцеві шуми (вислуховує лікар за допомогою стетоскопу). Якщо у Вас з`явилися один або декілька з цих симптомів необхідно терміново звернутися до лікаря.

Причини: Мітральний клапан контролює кровообіг між верхньою(передсердям) та нижньою(шлуночком) камерами лівої частини серця. Мітральний клапан дозволяє крові протікати від лівого передсердя до лівого шлуночка, але не в зворотньому напрямку. Серце також має праве передсердя та шлуночок, розділених трікуспідальним клапаном.З кожним серцебиттям, передсердя скорочуються і проштовхують кров в шлуночки. Стулки мітрального та трікуспідального клапанів відкриті для пропускання крові. Потім шлуночки скорочуються і виштовхують кров із серця.Під час скорочування шлуночків,стулки мітрального та трікуспідального клапанів закриваються і перешкоджають поверненню крові назад до передсердь.Інколи стулки клапана не змикаються повністю або своєчасно, в результаті чого правильний напрямок потоку крові порушується.У разі порушень мітрального клапану стулки не змикаються повністю (пролапс) або просвіт клапану звужений відносно норми (стеноз). На виникнення захворювань мітрального клапану впливають багато причин. Деякі порушення мітрального клапану присутні з народження ( вроджені пороки мітрального клапану). Регургітація мітрального клапана виникає протягом життя ( набутий характер вади) . Причинами виникнення регургітації мітрального клапану є пролапс стулок та патологія лівого шлуночка. Причинами виникнення стенозу мітрального клапану найчастіше є ревматична хвороба, але стеноз також може виникати як ускладнення інших захворювань. 

Фактори ризику- найбільш значущі фактори, що можуть призвести до захворювань мітрального клапану :-       Похилий вік-       Інфекційні захворювання ,що можуть призвести до серцевих ускладнень-       Хронічні серцеві захворювання-       Наркоманія-       Вроджені вади серця 

Ускладнення– стани до яких можуть призвести захворювання мітрального клапана :-       Порушення серцевого ритму передсердь ( фібріляція передсердь)-       Підвищення артеріального тиску що уражує легеневі судини (легенева гіпертензія)-       Тромбоутворення в камерах серця-       Серцева недостатність-       Інсульт

Діагностика:–       Ехокардіографія- Безболісне малоінвазійне ультразвукове дослідження серця яке дозволяє виміряти розмір та співвідношення камер та клапанів серця та оцінити напрямок, швидкість та об`єм потоку крові.-       Електрокардіограмма- безболісне малоінвазійне дослідження електричних імпульсів серця, яке дозволяє оцінити регулярність та частоту серцевого ритму. Також дозволяє запідозрити збільшення розмірів камер серця. –       Рентгенографія грідної клітини- дозволяє візуалізувати форму та розміри серця та магістральних судин. Та діагностувати легеневі ускладнення або захворювання.-       МРТ- безболісне малоінвазивне дослідження , що за допомогою магнітних полів та радіохвиль створює об`ємну проекцію досліджуваної ділянки тіла.МРТ дає можливість оцінити та достовірно виміряти розміри камер серця та співвідношення анатомічних структур.    –       Стресс-тест- обстеження на протязі якого пацієнт виконує легкі фізичні вправи під детальним вимірюванням показників пульсу, артеріального тиску та серцевого ритму. Дозволяє визначити ступінь захворювання та межі фізичного навантаження.

  • Ангіографія- ангіографія виконується через гнучку трубку (катетер), яка  вводиться через підшкірну пункцію  судини на нижній кінцівці.Потім катетер вводять в  серце. В  катетер вводять спеціальний барвник(рентгенконтрастний) , що дозволяє чітко візуалізувати кровотік в серці та судинах серця (коронарні артерії, аорта, легенева артерія) Одним із ризиків цієї процедури є тимчасова зміна серцевого ритму. Крім того, барвник може спричинити пошкодження нирок у людей зі зниженою функцією нирок.

Лікування

Об`єм лікування захворювань мітрального калпану залежить від важкості стану пацієнта, наявності та розповсюдженності симптомів, та історії захворювання. Залежно від вищеперерахованих факторів лікар-кардіолог визначить необхідну тактику обстеження, лікування, надасть детальні рекомендації стасовно реабілітаційного періоду ( якщо в цьому є потреба) та подальшої профілактики можливих ускладнень . Медикаментозна терапія усуває значущі симптоми пролапсу мітрального клапану і допомагає запобігти ускладненням.

Але деяким пацієнтам необхідне хірургічне втручання – пластика або протезування мітрального клапану.Якщо протипокази відсутні у більшості випадків перевага у виборі хірургічної тактики надається пластиці клапану. Тому що після проведення пластики пацієнт не повинен постійно приймати антикоагулянтні препарати протягом усього життя. Також пластика знижує ризик інфекційних захворювань серця.

У всіх інших випадках проводиться заміна мітрального клапану механічним або біологічним протезом. Механічні протези є штучними – тому пацієнтам , яким проведено протезування клапану механічним протезом, потрібно постійно приймати антикоагулянтні препарати протягом усього життя. Біологічні клапани зроблені з оброблених ідентичних клапанів тварин. Основною перевагою протезування біологічними клапанами є відсутність потреби постійного прийому антикоагулянтних препаратів.