Ішемічна хвороба серця (ІХС)

Ішемічна хвороба серця (ІХС).

ІХС виникає внаслідок порушення кровопостачання серцевого м’яза. Ішемічна хвороба серця включає в себе такі поняття як : стенокардія, інфаркт міокарда, кардіосклероз. За даними всесвітньої організації охорони здоров’я Україна посідає перше місце серед смертності населення від ІХС.

Стенокардія.

Визначення.

Стенокардія термін що означає відчуття болю в грудній клітці, відчуття стиснення, відчуття важкості. Стенокардія виникає при зниженні плину крові до серцевого м’яза. Може виникати раптово при фізичному чи емоціональному перенапруженні.

Відчуття болю в грудній клітці, стенокардія,  це дуже поширене явище і інколи його досить важко відрізнити від болю, що виник через невралгію або захворювання шлунка. Якщо у вас раптово виник біль за грудиною то вам необхідно терміново проконсультуватися у лікаря.

Симптоми.

 • Біль в грудній клітці.
 • Біль, що поширюється з грудей у ліву руку, шию, щелепу, плече, під лопатку, навіть живіт.
 • Нудота.
 • Втомлюваність.
 • Задишка.
 • Спітнілість.
 • Головокружіння.

Відчуття болю або дискомфорту можна описати як відчуття стиснення, відчуття наповнення грудної порожнини або це просто біль у центрі грудної порожнини. Людина може по різному відчувати ці болі, інколи це просто відчуття важкості, а інколи це стискуючі болі, що виникають разом зі страхом смерті, а у деяких це може бути просто відчуття порушення травлення.

Вираженість,  тривалість і тип стенокардії можуть бути різними. Важливо зрозуміти це відчуття з’явилося вперше чи воно просто змінило свій характер болю. Відчуття, що зявилися вперше і не минають або змінють характер болю можуть бути дуже небезпечними і свідчити про нестабільність стенокардії або серцевий напад.

Стабільна стенокардія найпоширеніша форма стенокардії, зазвичай болі при цій формі проходять самостійно при відпочинку або при прийомі нітрогліцерину. Якщо біль виник вперше дуже важливо завітати до лікаря та вияснити причину цього болю  (нам знадобиться 30 хвилин часу щоб відповісти вам на це питання). Якщо Ви відчуваєте, що біль посилюється, а вам стає гірше ТЕРМІНОВО ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ЛІКАРЯ! Бажано до лікаря кардіолога!

Стабільна стенокардія розвивається коли Ваше серце працює в посиленому режимі  наприклад під час фізичних навантажень або під час піднімання по сходах. Ви можете передбачити появу цих болів і вони такі самі як попередні. Тривають не довго, найчастіше це декілька хвилин. Минають самостійно при відпочинку або при прийомі нітрогліцерину.

Нестабільна стенокардія може розвиватися навіть під час відпочинку. Характер болю може змінюватись.  Цей біль виникає раптово. Триває біль більше ніж декілька хвилин навіть до 30 хвилин. Не проходить навіть якщо людина відпочине або прийме ліки. Всі ці перераховані вище ознаки можуть свідчити про серцевий напад.

Стенокардія у жінок може відрізнятися від класичних симптомів стенокардії . Наприклад жінки часто відчувають нудоту, задишку, біль в животі або сильну втомлюваність з або без болями в грудній порожнині.  Жінки можуть відчувати дискомфорт в області шиї, щелепи або лопатки частіше ніж типові болі в грудній клітці.  Всі ці нетипові ознаки нестабільної стенокардії можуть приводити до затримок у лікуванні.

Коли потрібно звернутися до лікаря?

Якщо біль триває більше як декілька хвилин не проходить самостійно при відпочинку або при прийомі медикаментів, це може бути ознакою того що виник серцевий напад (інфаркт міокарда, ураження серцевого м’яза) . Необхідно терміново викликати швидку допомогу. Їхати самостійно до лікарні дуже не рекомендується, тільки якщо транспортування до лікарні є неможливим.

Причини.

Стенокардія виникає внаслідок  зменшення плину крові до серцевого м’яза. Ваша кров несе кисень яким  живиться  серцевий м’яз.  Коли серцевий м’яз отримує менше кисню ніж йому необхідно виникає стан, що називається стенокардія.

Найпоширеніша причина того, що серцевий м’яз отримує  менше кисню ніж йому необхідно це захворювання коронарних судин (судини серця). В судинах серця можуть утворюватися нарости, що називаються бляшками. Це називається   – АТЕРОСКЛЕРОЗ.

Зниження плину крові призводить до того, що серцевий м’яз не отримує крові збагаченої киснем стільки скільки йому необхідно. У вас може виникнути запитання, чому стенокардія виникає лише час від часу, якщо судини серця ураження атеросклеротичними бляшками. Це відбувається через те що, у різний час потреби у кисні вашого міокарда різні. Коли ви виконуєте фізичні навантаження він більший, тому може виникати біль.

 • Стабільна стенокардія зазвичай виникає при фізичних або емоційних навантаженнях . Коли Ви піднімаєтесь по сходам, гуляєте пішки, виконуєте будь-які вправи, що пов’язані з фізичним навантаженням ваш міокард потребує більше кисню ніж під час відпочинку. Також холодна температура навколишнього середовища , переїдання, куріння також може викликати напад стенокардії .
 • Нестабільна стенокардія. Якщо бляшка (нарост у судині серця) розростається або розривається вона ще більше перекриває просвіт судини це може розвиватися раптово або більш поволі і від цього залежить скільки часу є для того щоб отримати спеціалізовану допомогу. Якщо не покращити кровотік в ураженій судині розвинеться серцевий напад (інфаркт міокарда), що може призвести до смерті.
 • Спонтанна стенокардія, стенокардія Принцметалла. Болі що виникають внаслідок спазму коронарних судин (спазм – раптове звуження судини серця), судина серця може бути не уражена атеросклерозом, але її можуть звужувати різні чинники (гормони, куріння  і т.д.).

Фактори ризику.

Тютюн. Вживання продуктів тютюну тривалий час може викликати пошкодження стінки судини включаючи стінку судини серця. Суть пошкодження зводиться до того, що розвивається атеросклероз, який блокує кровотік.

Діабет. Діабет це неспроможність підшлункової залози виробляти існулін в достатній кількості. Інсулін це гормон який відповідає за те щоб цукор який поступає в організм засвоювався. Діабет підвищує ризик стенокардії тому що прискорює перебіг  атеросклерозу.

Високий артеріальний тиск. Високий артеріальний тиск  з часом пошкоджує судини серця (коронарні артерії ).

Високий рівень холестерину і тригліцеридів.  Холестерин це основна частина з чого складається атеросклеротична бляшка. Занадто високий рівень «поганого» холестерину або правильно ЛІПОПРОТЕЇДІВ ВИСОКОЇ ЩІЛЬНОСТІ (ЛПВЩ), підвищує ризик виникнення серцевого нападу або стенокардії.

Випадки стенокардії  або серцеві напади (інфаркти міокарда) в минулому найвищий ризик їх повторень в майбутньому.

Старший вік.  Чоловіки старші за 45 і жінки старші за 55 також знаходяться в групі підвищеного ризику.

Малорухомий спосіб життя.  Малорухомий спосіб життя призводить до підвищеного рівня холестерину, підвищеного артеріального тиску, ожиріння і діабету другого типу. Однак дуже важливо проконсультуватись з лікарем перед початком фізичних вправа якщо Ви знаходитесь хоча б в одній з груп ризику.

Ожиріння. Ожиріння підвищує ризик стенокардії через підвищений рівень холестерину крові, підвищений артеріальний тиск. Також серцю доводиться працювати важче і більше для того щоб забезпечити велике тіло киснем.

Стрес. Стрес може підвищувати ризик виникнення стенокардії і серцевого нападу. Забагато стресу особливо злість може підвищувати артеріальний тиск, гормони які при цьому виробляються можуть звужувати просвіт судини.

Ускладнення.

Найбільш небезпечне ускладнення стенокардії це серцевий напад або інфаркт міокарда.

Симптоми що найчастіше виникають при серцевому нападі:

 • Відчуття тиску перенаповнення в грудній клітці, біль у грудній порожнині, що триває декілька хвилин і не проходить.
 • Біль, що віддає у плече, передпліччя, під лопатку навіть у зуби та щелепу.
 • Епізоди болю збільшуються за частотою.
 • Тривалий біль у верхній частині живота.
 • Задишка.
 • Підвищена пітливість.
 • Страх смерті.
 • Запаморочення.
 • Нудота та блювота.

Зустріч з лікарем.

Ваш лікар задасть вам декілька питань. Будьте готові на них відповісти. Ось деякі з них:

 • Коли ви відчули перші симптоми?
 • Що саме ви відчуваєте? Біль?Дискомфорт? Стиснення?Тяжіння? і т.д.
 • Де саме локалізується біль? В одному місці завжди? Чи віддає біль в інші ділянки тіла?
 • Коли з’являється біль за яких обставин? Можливо щось провокує біль?
 • Скільки триває біль?
 • Що полегшує біль? Відпочинок, дихання, медикаменти?
 • Щось ще відчуваєте коли болить?

Що можна зробити одразу.

Ніколи не пізно відмовитись від шкідливих звичок таких як куріння, зловживання жирною їжею та мало рухомий спосіб життя. Це те, що може захистити вас від подальших нападів стенокардії або порушень мозкового кровообігу.

Діагностика.

Діагноз стенокардія встановлюється після проведення певного алгоритму процедур. По-перше лікар запитає у вас про ваші симптоми, фактори ризику включаючи дані про членів вашої родини особливо батьків, братів та сестер.

Електрокардіограма (ЕКГ). Електрокардіограма записує на папері електричні сигнали, що йдуть від вашого серця коли воно скорочується. Лікар аналізує ці записи і може зробити висновок як працює ваше серце, чи достатньо крові отримує певна ділянка серцевого м’яза.

Стрес тест. Інколи легше виявити стенокардію коли ваше серце працює у посиленому режимі. Під час стрес тесту вам запропонують або пройти певну дистанцію або проїхати на велотренажері. Під час фізичних навантажень буде реєструватись ваш тиск та ЕКГ, які засвідчать порушення кровопостачання серцевого м’яза.

Ехокардіографія, ультразвукове дослідження серця (УЗД серця). УЗД використовує ультразвукові хвилі для візуалізації роботи вашого серця на екрані лікаря. За допомогою цього метода лікар може виявити не тільки порушення скоротливості серцевого м’яза але і порушення роботи клапанів серця. УЗД можна використовувати під час стрес тесту.

Рентгенографія органів грудної порожнини. Дослідження допомагає отримати зображення серця та легень.

Аналіз крові. Коли виникає різке погіршення роботи вашого серцевого м’яза або серцевий напад (інфаркт міокарда) у кров вивільнюються ферменти які можна виявити за допомогою спеціальних аналізів.

Ангіографія, коронарографія, зондування судин та порожнин серця. Використовуючі рентгенівські промені досліджують внутрішній стан судин вашого серця. Спеціальна речовина, що вводиться або через руку або через стегно в судини серця одразу реєструється спеціальною машиною, яка називається ангіографом. Завдяки методу коронарографії можна судини скільки судин уражених, яка ступінь їхнього ураження. Коронарографія є обов’язковим методом для діагностики і лікування  ішемічної хвороби серця.

Лікування.

При лікуванні стенокардії існує багато варіантів таких як: зміна способу життя, медикаментозне лікування, ангіопластика або стентування, оперативне лікування – аорто коронарне шунтування.  Метою лікування є припинення нападів стенокардії, знизити ризик виникнення серцевого нападу (інфаркту міокарда).

 • Якщо ви палите, необхідно припинити палити, навіть пасивне.
 • Якщо у вас є надмірна маса тіла необхідно схуднути.
 • Якщо у вас є діабет необхідно контролювати цукор крові.
 • Уникати переїдань.
 • Уникати фізичних та емоційних перенапружень.
 • Намагатися харчуватись більше продуктами що багаті на клітковину, їсти більше овочів, фруктів уникати рафінованих жирів.

Медикаменти.

Нітрати – розширують ваші судини тим самим забезпечують збільшення кровоточу до серцевого м’яза. Аспірин – запобігає згортанню крові. Особливо навколо звужених ділянок. Статини – знижують рівень холестерину крові.

Оперативне лікування.

Ангіопластика або стентування –  під час цієї процедури лікар вводить у судини вашого серця спеціальний балон який розміщується у найбільш звуженій ділянці після чого балон роздувається тим самим збільшуючи внутрішній розмір судини, простіше кажучи атеросклеротична бляшка стискується. Це покращує кровотік в ураженій судині. Але ефект від цієї процедури може бути дуже не тривалим, тому лікар може порекомендувати вам встановити стент у цю ділянку. Стент – це дуже маленька високо технологічна металева конструкція яка повторює внутрішній просвіт судини, але без ураження.

Операція – аорто-коронарне шунтування. Під час цієї операції вена або артерія з вашого тіла використовується для обходу ураженої судини. Вона нашивається до та після місця ураження тим самим забезпечує кровотік до серцевого м’яза в необхідному для нього об’ємі. Для шунтування можна використовувати як вени (велика підшкірна вена ноги) так і артерії (внутрішньо грудна артерія, променева артерія  з руки пацієнта). Останнім часом дослідження показують, що артерії при аорто-коронарному шунтуванні працюють набагато краще і довше. Стратегічним направленням спеціалістами нашого центру є саме збільшення використання артерій під час оперативного лікування ішемічної хвороби серця.  Зазвичай операцію виконують коли всі попередні засоби не допоможуть або будуть мало ефективними.

Кардіосклероз.

Ураження серцевого м’яза при якому м’язові волокна заміщуються рубцевою тканиною. Розвивається внаслідок різних захворювань серця таких як атеросклероз, ревматизм, міокардит (запалення серцевого м’яза) .  Може проявлятися у вигляді порушень ритму серця, серцевої недостатності (задишка, набряки).  Кардіосклероз є невиліковним, тому якщо пацієнт вчасно не звернувся до лікаря і в його серці розвинувся в значній мірі кардіосклероз, то такому пацієнту радикально зможе допомогти тільки трансплантація серця.