Довідник донора крові

ЯКЕ МЕДИЧНЕ ОБСТЕЖЕННЯ ТРЕБА ПРОЙТИ, ЩОБ СТАТИ ДОНОРОМ?
Всі необхідні аналізи зазвичай роблять безпосередньо на станціях переливання або у відділеннях трансфузіології. Деяка кількість зданої донором крові забирається для аналізів. Визначаються: група крові та резус-фактор, дані загального аналізу крові (гемоглобін, лейкоцити, еритроцити, ШОЕ і ін.), а також маркери збудників гемотрансмісивних (передаються з кров’ю) інфекцій – вірусу імунодефіциту людини, вірусів гепатитів В і С, збудника сифілісу.
При бажанні за 1-2 дні донор може приїхати з паспортом у відділення трансфузіології і отримати результати своїх аналізів. Результати повідомляються тільки особисто і конфіденційно. Якщо в крові виявляться ознаки інфекції, про це знатиме тільки донор і лікар. Лікар порадить, куди можна звернутися для того, щоб з’ясувати ситуацію зі здоров’ям.
Крім аналізу крові потенційний донор проходить медичний огляд, під час якого лікар вимірює тиск, температуру, пульс, розпитує про самопочуття. Перед процедурою кроводачи кожен потенційний донор заповнює спеціальну «анкету донора», в якій відповідає на питання про стан свого здоров’я і перенесені захворювання.
Остаточне рішення про допуск до кроводач здійснює лікар-трансфузіолог. Він оцінює психоневрологічний статус донора і може відвести його при підозрі на вживання наркотиків, алкоголю, веденні асоціального способу життя.

ЯК ЧАСТО МОЖНА ЗДАВАТИ КРОВ ТА ЇЇ КОМПОНЕНТИ?
Існує різні види донорства – донорство цільної крові і донорство компонентів. Чоловіки можуть здавати цільну кров не більше 5 разів на рік, жінки – не більше 4 разів на рік. Після здачі крові повинно пройти не менше 60 днів, перш ніж донор зможе знову здавати кров. Після здачі крові повинно пройти не менше 30 днів, перш ніж донор зможе здавати плазму.
Після здачі плазми повинно пройти не менше 14 днів, перш ніж донор зможе знову здавати плазму або кров.

ЧИМ СДАЧА КРОВІ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ВІД ЗДАЧІ ПЛАЗМИ?
При здачі плазми кров після відокремлення від неї частини плазми відразу вливається назад в організм донора. Плазму можна здавати до 6-12 раз на рік з інтервалами не менше 2 тижнів, а цільну кров – не більше 3-5 разів на рік з інтервалами в 3 місяці.
Після п’яти регулярних кроводач краще зробити перерву на 3-4 місяці. Плазма відновлюється протягом декількох днів, кров – протягом місяця.
Процес вилучення плазми займає близько 40 хвилин, забір крові – близько 10-15 хвилин. Однак загальний час, який знадобиться донору провести в медичній установі в першому випадку складе близько двох годин, у другому випадку – близько півтори години.

СКІЛЬКИ ЧАСУ НАСПРАВДІ ПОТРІБНО ПОЧЕКАТИ ПІСЛЯ РИЗИКОВАНОЇ СИТУАЦІЇ (КОЛИ МОЖНА ЗАРАЗИТИСЯ ВІЛ АБО ВІРУСНИМ ГЕПАТИТОМ), ЩОБ АНАЛІЗИ БУЛИ ІНФОРМАТИВНІ?
Не менш 6 місяців. Ні в якому разі не потрібно приховувати від лікаря  про ризиковані ситуації. Прихована інформація може бути небезпечна для реципієнта.

ЧИ МОЖЕ КУРЕЦЬ БУТИ ДОНОРОМ?
Куріння не є протипоказанням до донорства. Фахівці рекомендують утриматися від куріння мінімум за годину до процедури здачі крові і не палити протягом двох годину після її здачі.

ЯКІ ВИДИ ЗДАЧІ КРОВІ ІСНУЮТЬ?
Найбільш поширений спосіб – здача цільної крові. Вона береться з вени на руці в середньому 450 мл за один раз і триває 5-10 хвилин.
Можна здавати не цільну кров, а її компоненти, наприклад, плазму – процедура називається плазмаферез, або тромбоцити – тромбоцітаферез.
В ході цих процедур з крові донора вибірково витягується тільки необхідний для клінічного використання компонент, а всі інші складові повертаються в кровоносне русло.
Так, доза тромбоцитів може бути отримана з 450 мл цільної донорської крові, але більшості хворих потрібно відразу кілька доз. Тромбоцітаферез дозволяє збільшити кількість тромбоцитів від одного донора. Зібраний об’єм включає близько 200х109 клітин, розчинених в невеликій (150-200 мл.) кількості плазми. Як правило, взяття тромбоцитів здійснюється на спеціальних апаратах, вимагає певної підготовки донора і може тривати більше години.
Процедури плазмаферезу проводяться значно частіше. Існує два способи їх проведення: ручний або «переривчастий», коли у донора забирається доза крові, відразу ж центрифугируется, розділяючись на еритроцити і плазму. Еритроцити повертаються донору, а плазма особливим чином переробляється для подальшого переливання реципієнтам. При автоматичному плазмаферезі процес відбувається за допомогою спеціального апарату безперервно. Вся процедура займає 30-40 хвилин.
Щоб не завдати шкоди своєму здоров’ю донору, необхідно витримувати інтервали між процедурами здачі крові. Цільну кров можна здавати один раз в два місяці, але не більше 5 раз на рік, плазму або тромбоцити –  один раз на два тижні.

СКІЛЬКИ ЧАСУ МАЄ ПРОЙТИ ПІСЛЯ ВЖИВАННЯ АЛКОГОЛЮ ДО ЗДАЧІ КРОВІ?
Повинно пройти не менше 48 годин після прийняття алкоголю.

 

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ЗДАЧІ КРОВІ?
Кроводачи здійснюється після легкого сніданки (не натще), бажано в попередній вечір не їсти жирного, смаженого і молочного, рекомендується солодкий чай, сухарі, печиво, фрукти.
Необхідно утриматися від вживання алкоголю за 48 годин до здачі крові, а також від вживання аспірину, анальгіну і ліків, що містять аспірин і анальгетики за 72 години до процедури, по можливості утриматися від куріння за годину до процедури, необхідно також виспатися.

ЩО НЕОБХІДНО РОБИТИ ДЛЯ ВІДНОВЛЕННЯ ОРГАНІЗМУ ПІСЛЯ ЗДАЧІ КРОВІ?
У день кроводачи не рекомендуються важкі фізичні та спортивні навантаження, підйом вантажів.
Обмежень по водінню автомобіля в день кроводачи немає.
Протягом двох днів рекомендується повноцінно і регулярно харчуватися, випивати не менше 1-2 літрів рідини в день (алкоголь не рекомендується).
Далі ведіть звичний спосіб життя.
Щеплення після кроводачи можна робити за 10 діб. Повне відновлення складу крові відбувається протягом 5-7 днів. Швидкість відновлення різних компонентів крові різна. Щоб склад крові швидше відновився, рекомендується пити більше рідини – соки, чай. Необхідно правильне харчування. В раціоні донора завжди повинен бути присутнім білок, від якого залежить рівень гемоглобіну в крові, а також продукти, що містять білок – м’ясо, буряк, гречка, сочевиця, квасоля і всі бобові, риба та ін.

ЧИ МОЖНА ЗДАТИ КРОВ У ВИХІДНИЙ ДЕНЬ?
На жаль, більшість медичних закладів, які здійснюють забір крові, не працює у вихідні дні. Це пов’язано з тим, що в технологічним процесі забору крові зайнято багато фахівців – необхідно не просто провести забір крові, потрібно провести медичне обстеження донорів, перевірити кров в лабораторії, розділити здану кров на компоненти, підготувати її до подальшого використання.

ЯК ВЕДЕТЬСЯ ОБЛІК ЗДАНОЇ ДОНОРОМ КРОВІ І ВЗАГАЛІ ОБЛІК ДОНОРІВ?
Облік зданої донором крові та донорський облік ведеться в медичному закладі, де здійснюється кровоздачи. При зверненні донора резерву (донор резерву – це донор, у якого менше 3 кроводач на рік) оформляється «Карта донора резерву» і «Облікова картка донора», в яку вносяться паспортні дані.  У картці відмічається кількість зданої крові і її компонентів.
Відомості про донора одночасно вносяться в електронну базу даних. Поки електронні бази даних ведуться в кожному регіоні самостійно і не пов’язані між собою. У перспективі вони всі будуть об’єднані в єдину інформаційну мережу донорів України.
При зверненні донора резерву четвертий раз в рік і бажанні його надалі регулярно здавати кров або її компоненти він переводиться в категорію активного донора з оформленням «Медичної карти активного донора».
При реєстрації кожному донору видається «Анкета донора», що заповнюється ним самостійно або за допомогою медичного реєстратора.
Донорів можна розділити на кілька категорій: активні (кадрові), які мають три і більше кроводачи (плазмодачі, цітодачі) на рік, донори резерву, що мають менше трьох кроводач (плазмодач, цітодач), донори-родичі – особи, що дають кров для переливання родичам, друзям, знайомим.
Облікові форми зберігаються протягом 5 років крім «Облікової картки донора», яка підлягає зберіганню протягом 75 років. При знятті донора з обліку в «Медичній карті активного донора» і в «Обліковій картці донора» робиться запис причини зняття донора і підводиться загальний підсумок кількості вилученої крові або її компонентів за весь період донорства.

ЯКА РАЗОВА ДОЗА ЗДАЧІ КРОВІ?
Для сучасної медицини дуже важливо, щоб якомога більше людей з масою тіла не менше 50 кг давали кров повної дозою 450 мл, а плазму 600 мл. Лікарям доводиться переливати кров у великих дозах одному хворому, і чим від меншого числа донорів взята ця кров, тим безпечніше і ефективно її дію як лікувальний засіб. Донорам рекомендується кроводачи по 450 мл і плазмодача по 600 мл не рідше двох разів на рік.
У деяких випадках у донора беруть не цільну кров, а тільки деякі її компоненти. Загальна назва процедур взяття компонентів – «аферез» (виборче взяття)
Наприклад, при тромбоцітаферез у донора певним способом забирають тромбоцити, а решту повертають.
Виборче взяття плазми називається «плазмаферез». Процедуру плазмаферезу виконують двома методами: дискретним і апаратним. Тривалість процедури в середньому становить 45 хвилин. Максимальний обсяг однієї плазмодачі не перевищує 600 мл. Інтервал між плазмаферезу становить 14 днів.

КОМУ ПОТРІБНА ДОНОРСЬКА КРОВ?
Щорічно переливання крові потрібні півтора мільйонам українців. Кожен третій житель землі хоч раз в житті потребує донорів крові. Можна виділити кілька категорій людей, яким потрібна донорська кров.
Є люди, які потребують препаратів крові в чергу довічно. Це, в першу чергу, пацієнти з гемофілією. Якщо факторів згортання достатньо, і пацієнт з дитинства отримує адекватну підтримуючу терапію, то він нічим не відрізняється від звичайної людини і веде життя звичайної людини. А без факторів згортання крові життя таких хворих просто неможлива.
У донорської крові потребують пацієнти з онкологічними захворюваннями. Сучасне лікування злоякісних пухлин передбачає вбивство пухлинних клітин. Разом з пухлинними клітинами на якийсь час зупиняється і нормальне кровотворення. Саме в цей період пацієнтові необхідна підтримуюча терапія компонентами донорської крові, зокрема, тромбоцитами, яким заміни немає, і найближчим часом навіть теоретично не передбачається.
Донорська кров потрібна хворим з хірургічною патологією. Це люди, які потребують протезування суглобів, це кардіохірургічні пацієнти. Хірургічні операції пов’язані з травмою судин, тканин, з необхідністю відновлення втрачених компонентів крові.
Переливання крові нерідко потрібні жінкам під час пологів. Завжди певній кількості жінок під час пологів загрожує крововтрата, яку також необхідно грамотно компенсувати з тим, щоб зберегти життя матері і дитини.
Також в практиці педіатрії є гемолітична хвороба новонароджених, яка може бути рано діагностована і вилікувана. На період такого лікування хворим дітям потрібні переливання великої кількості різних компонентів крові.

ЧОМУ ЗАРАЗ ЗДАЮТЬ НЕ КРОВ, А КОМПОНЕНТИ?
Кров, яка вважалася перш універсальної трансфузійної середовищем, поступилася місцем окремими складовими, так як в результаті наукових досліджень і клінічних спостережень стало очевидно, що хворому слід переливати не кров як таку, а її окремі компоненти (тромбоцити, еритроцитної маси, плазми).
Зараз у донорів беруть і цільну кров, яку далі ділять на компоненти, і безпосередньо компоненти крові. Донорство підрозділяється на три види: донорство крові, донорство плазми (в тому числі імунної), донорство клітин крові.

ЩО ТАКЕ ПЛАЗМАФЕРЕЗ?
Плазмаферез – це вибіркове видалення з організму плазми. Плазма – рідка частина крові. У ній містяться найрізноманітніші речовини: білки (в тому числі фактори згортання), жири, вуглеводи, гормони, вітаміни, солі, необхідні для побудови тканин організму і підтримки їх життєдіяльності, а також органічні речовини, що регулюють обмін речовин. Плазма широко використовується в лікувальних цілях в хірургії, акушерстві та гінекології, онкології та інших областях медичній практиці.
Донорський плазмаферез – метод отримання від донора плазми з поверненням власних формених елементів крові (еритроцитів, тромбоцитів, лейкоцитів).

ЧОМУ ПОТРІБНА ЗДАЧА КРОВІ НА ТРОМБОЦИТИ?
Тромбоцити – це клітини крові, що зупиняють кровотечу. Вони потрібні людям, які мають порушення згортання.
Сучасне лікування злоякісних пухлин передбачає вбивство пухлинних клітин. Разом з пухлинними клітинами на якийсь час зупиняється і нормальне кровотворення. Саме в цей період пацієнтові необхідна підтримуюча терапія компонентами донорської крові, зокрема, тромбоцитами, які перешкоджають розвитку у пацієнтів важких кровотеч.
Одна доза тромбоцитів може бути отримана з кожних 400 грам донорської крові, але більшості хворих потрібно одноразово переливати кілька доз тромбоцитів. При переливанні продуктів крові від різних донорів у хворого істотно зростає ризик виникнення трансфузійних реакцій і ускладнень. Для зниження цього ризику і збільшення кількості тромбоцитів, одержуваних від одного донора, передбачена спеціальна процедура – тромбоцітаферез- коли донор за одну донацію здає таку кількість тромбоцитів, яке можна отримати з 3-4 доз цільної крові. Ця процедура вимагає дещо більшого участі від донора, ніж проста здача крові. Через складність процедури донорів тромбоцитів часто не вистачає.
Здавати тромбоцити можна раз в два тижні. Ці норми пов’язані зі швидкістю відновлення нормальної кількості тромбоцитів в організмі.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО Я ХОЧУ ЗДАТИ КРОВ ДЛЯ КОНКРЕТНОГО ПАЦІЄНТА?
Якщо ви знаєте ім’я та прізвище людини, для якого хочете здати кров, то досить прийти в медичний заклад, в якому знаходиться такий пацієнт і звернутися в донорський пункт.
Також можна звернутися на станцію переливання крові, яка обслуговує цей лікувальний заклад, і повідомити, що ви збираєтесь здати кров для конкретного пацієнта, вказавши його прізвище і місце лікування.
Необхідно попередньо узгодити здачу крові з лікарями, які лікують пацієнта, для якого ви хочете здати кров.

ЯК ВІДБИВАЄТЬСЯ СДАЧА КРОВІ НА ЗДОРОВ’Ї?
Здача крові на регулярній основі корисна для профілактики захворювань серцево-судинної системи і, крім того, сприяє самовідновленню всього організму. Вчені з університету міста Куопіо в Фінляндії обстежили 5 тисяч чоловіків і з’ясували, що при регуляргій здачі крові інфаркти виникають у десятки разів рідше. Американські дослідники з Канзаського медичного центру підтвердили, що чоловіки, які є постійними донорами, на 30% менше страждають серцевими нападами.
Більш того, здача крові і подальше оновлення впливають на поліпшення емоційного стану людини. А в серйозних ситуаціях, наприклад, при нещасному випадку, донор має більше шансів на виживання, оскільки його організм більш адаптований до крововтрати.

ЧИ ВИНИКАЄ ЗВИКАННЯ ДО ДОНОРСТВА?
Звикання до донорства не виникає. Вироблення складових крові в організмі здорової людини – це складний саморегульований процес, на який не впливають періодичні кроводачи. Кровопускання в науково обґрунтованих дозах володіє деяким стимулюючим ефектом, тому донори в більшості своїй активні і життєрадісні люди. Оточуючими це іноді розцінюється як «залежність» від кроводач.

ЧИ НЕ ШКІДЛИВО ЗДАВАТИ КРОВ? ЧИ  ПРИСТОСОВАНИЙ ДЛЯ ЦЬОГО ЛЮДСЬКИЙ ОРГАНІЗМ?
Здавати кров не шкідливо. Людський організм еволюційно пристосований до кровопускання. Це універсальний механізм реакції при травмах, а у жінок, взагалі, частина функціонування організму.

ЯКІ ВІДЧУТТЯ МОЖУТЬ ВИНИКНУТИ ПРИ ЗДАЧІ КРОВІ? Я ХОЧУ ДОПОМОГТИ, АЛЕ ЖАХЛИВО БОЮСЬ ВСІХ ЦИХ ПРОЦЕДУР.
Що стосується відчуттів, то все дуже індивідуально. Можливі зовсім невеликі відчуття болю при введенні голки у вену, але тільки протягом пари секунд. Іноді під час кроводачи, частіше у чоловіків, бувають непритомність. Жінки в силу своєї фізіології краще пристосовані до невеликих крововтрат. Причому непритомність говорить швидше про психологічний страх. Багато донорів ніяких змін в своєму самопочутті не спостерігають і не скасовують зниження звичайної активності в день здачі крові – виходять на роботу та ін. А у багатьох – ейфорія від свідомості зробленого доброго діла.

ЩО МОЖНА І НЕ МОЖНА РОБИТИ ПІСЛЯ ЗДАЧІ КРОВІ?
Безпосередньо після здачі крові посидьте протягом 10-15 хвилин. Утримайтесь від куріння протягом години до і після кроводачи, утримайтесь від вживання алкоголю протягом доби. Не знімайте пов’язку протягом 3-4 годин, намагайтесь її не мочити. Не піддавайтесь інтенсивним фізичним навантаженням протягом доби. Намагайтесь регулярно харчуватися протягом двох діб. Вживайте підвищену кількість рідини протягом двох діб. Не плануйте здачу крові безпосередньо перед іспитами, змаганнями, здачею проекту, на час особливо інтенсивного періоду роботи і т.п.

У МЕНЕ НА РУКАХ ПІСЛЯ ЗДАЧІ КРОВІЗАЛИШАЮТЬСЯ СИНЦІ. ЦЕ ПОМИЛКА МЕДСЕСТРИ? ЯК ПРИБРАТИ СИНЦІ?
Гематоми можуть утворюватися, якщо у вас тонкі або глибоко розташовані вени, або якщо після кроводачи ліктьовий згин був перев’язаний недостатньо туго. Такі випадки можливі і не є наслідком невмілих дій медпрацівника. Щоб швидше позбутися від гематоми, треба змішати троксевазин і гепариновую мазь і накласти пов’язку з цією сумішшю на синець.

ЧИ МОЖНА ВЗЯТИ ДОВІДКУ ПРО ЗДАЧІ КРОВІ, ЩО ДАЮТЬ ВІДГУЛИ, ЧЕРЕЗ КІЛЬКА МІСЯЦІВ ПІСЛЯ ЗДАЧІ КРОВІ?
Можна.

КЕРІВНИЦТВО НАШОГО ПІДПРИЄМСТВА ПОГАНО СТАВЛЯТЬСЯ ДО ДОНОРІВ. НЕ ДОЗВОЛЯЄТЬСЯ ПРОВОДИТИ ВИЇЗНІ АКЦІЇ. ЧИ МОЖНА ЯКОСЬ ВПЛИНУТИ НА КЕРІВНИЦТВО?
Відповідно до «Закону про донорство крові та її компонентів» керівники підприємств, установ, організацій, командири (начальники) військових частин зобов’язані:

  • сприяти державним і муніципальним організаціям охорони здоров’я в залученні громадян до лав донорів;
  • безперешкодно відпускати працівника, який є донором, в організацію охорони здоров’я в день обстеження і здавання крові та її компонентів.

Законом не передбачена відповідальність за недотримання цих норм, тому адміністрації підприємств часто не тільки не сприяє, а й перешкоджає донорству. Спробуйте звернутися за сприянням в найближчу Станцію переливання крові. У них, ймовірно, є досвід роботи.

ЧОМУ ДОНОРІВ, ПРОПИСАНИХ В ОДНОМУ РЕГІОНІ, НЕ ДОЗВОЛЯЮТЬ ЗДАВАТИ КРОВ В ІНШОМУ РЕГІОНІ?
Це пов’язано з питаннями безпеки. Заборона не брати кров у прибулих з інших регіонів викликана гіпотетичним припущенням, що в одному регіоні донор числиться в особах, відведених від донорства, а в іншому  –  не має можливості переконатися в зворотньому. З впровадженням єдиної інформаційної бази, яка буде містити загальноукраїнський регістр осіб, відведених від донорства, це проблема буде усунена.

ВІДПУСКАТИ ВІЙСЬКОВИХ НА ЗДАЧІ КРОВІ?
Зазвичай у військових частинах проходить здача крові під час виїзних донорських акцій на території цих частин за домовленістю з командирами (начальниками) військових частин.
Відповідно до «Закону про донорство крові та її компонентів» керівники підприємств, установ, організацій, командири (начальники) військових частин зобов’язані:

  • сприяти державним і муніципальним організаціям охорони здоров’я в залученні громадян до лав донорів;
  • безперешкодно відпускати працівника, який є донором, в організацію охорони здоров’я в день обстеження і здавання крові та її компонентів.

ЧИ МОЖНА ВІДНОВИТИ КАРТКУ ДОНОРА І ВСІ КРОВОДАЧИ, ЯКЩО ВОНА ВТРАЧЕНА? ЯКИМ ЧИНОМ?
Можна спробувати відновити факти кроводач за виписками з наказів про надання днів відпочинку за здану кров за місцем роботи. Ці накази повинні зберігатися на підприємствах і в архівах досить довго.